Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak sprawić aby jeż żył długo i zdrowo? - dbaj o jego prawidłową dietę

2021-01-27
Jak sprawić aby jeż żył długo i zdrowo? - dbaj o jego prawidłową dietę

Zapewne wielu z Was zdaje sobie sprawę mniej lub bardziej konkretnie, że dieta ma ogromny wpływ na zdrowie oraz długość życia każdego żywego organizmu. Jednak należy pamiętać, że dla każdej istoty wymagania dietetyczne są inne a na szczęście w przypadku jeży wymagania te są przebadane i jasne oraz jednoznaczne jest, że każdy jeż aby żyć długo i zdrowo powinien każdego dnia otrzymywać w pożywieniu:

Białko max 35% (lepiej mniej!)

Tłuszcz max 20% (lepiej około 10-14% przy 20 większość jeży się otłuszcza)

Włókno min 2% a dobrze aby więcej

Najprościej podawać suchy pokarm dla kotów ale tutaj koniecznie trzeba dopilnować jego kruchości/miękkości oraz wielkości chrupek przecież nie chcemy uszkodzić delikatnych jeżowych ząbków. Także wielkość i kruchość krokiecików jest RÓWNIE ważna jak skład. Chyba, że planujecie mielić karmę na proszek to wówczas ten problem schodzi na drugi plan. 

Jednak najprostsza opcja nie zawsze jest najlepsza, również w tym przypadku dla zdrowia i dobra jeża fajnie aby jego dieta była urozmaicona! Urozmaicona o gotowy pokarm mokry, mięso, jaja, warzywa owoce itd. pamiętajcie, że w przypadku wybióczych jeży (wyjadających mieso i jaja zostawiających warzywa i owoce) na Tobie leży odpowiedzialność aby temu zaradzić - jeżeli jeżyk będzie zjadał za dużo mięsa i jaj to jego nerki przedwcześnie przestaną funkcjonować co doprowadzi go do chorób i przedwczesnej śmierci to samo tyczy się nadmiaru tłuszczu ale w tym wypadku przestanie działać wątroba. 

Warto też dietę jeża wzbogacić w owady - żywe/mrożone/suszone lub w postaci karmy w chrupkach (np. trovet insect cat). Jest to źródło cennego błonnika i najbardziej naturalna propozycja dla tego gatunku. Po konsultacji z wieloma hodowcami i weterynarzami przeprowadziłam test z podawaniem owadów suszonych (obalając MIT, że podobno zapychają) i okazało się, że owady również suszone są bogate w błonnik i poprawiają perystaltykę jeżowych jelit a nie odwrotnie. Oczywiście decydując się na wprowadzenie innych niż żywych/mrożonych/mokrych z puszki warto nie przesadzać z ilością, pilnować przyjmowania przez jeża płynów oraz wzbogacić dietę o dodatkowe warzywa i owoce. Ale to samo dotyczy podawania suchego pokarmu jako podstawy.

Wielu z Was ma problem z urozmaiceniem jeżowej diety - wynika to, z tego, że jeże są wybredne ale nie tylko. Warto dopytać hodowcę, z której pochodzi jeż jaką jeż miał prowadzoną dietę - można spodziewać się, że jeżyki mające różnorodną dietę w hodowli obserwujące co zjada jeżowa mama znacznie łatwiej będą jadły różnorodnie w przyszłości. Jeżeli hodowca prowadzi dietę opartą głównie o owady żywe to tego jeżyk będzie oczekiwał w przyszłości i powinieneś się z tym liczyć, jeżeli o karmę wyłącznie suchą też może być wyzwaniem rozszerzanie diety. Na pewno każdy przyjmując jeżyka na nowego członka rodziny ma oczekiwania i plany związane z jego przyszłą dietą - konsultujcie to z hodowlą/poprzednim domek jeża co z całą pewnością ułatwi i uprzyjemni życie Wam i Waszym kolczastym maluchom!

Życzę powodzenia we wprowadzaniu zdrowej bogatej diety Waszym jeżykom!

PS. warto do jeżowej diety wprowadzaj w niewielkich ilościach oleje np. z siemienia lnianego, z wiesiołka, z łososia!

 

 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel