Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jeżowa mowa - czyli język ciała jeża

2023-03-24

Jeżeli pigmejskie to dość skryte i mało dźwięczne zwierzęta. Jednak jest kilka zachowań, które dają opiekunowi wyraźny sygnał i jeżeli je dobrze odczytasz zdecydowanie pomoże Ci to lepiej zrozumieć swojego kolczastego podopiecznego.

1. Fukanie to odgłos przypominający lokomotywę. U jeży pojawia się stosunkowo często. Oznacza, że jeżowi coś nie przypadło do gustu i chce Cię zwyczajne odstraszyć. Jest to odruch naturalny i opiekun szczególnie podczas zaprzyjaźniania warto aby przyzwyczaił się do tego dźwięku i mimo iż się pojawia spróbował obcować z jeżykiem. Im bardziej jeżyk będzie oswojony tym rzadziej ten dźwięk się pojawi. 

2. Piszczenie/ćwierkanie to dźwięk, który wydają młodziutkie jeże będące pod opieką matki lub samce w czasie zalotów.

3. Gryzienie, młodziutkie jeże gryząc/biorąc wszystko do buzi poznają świat. Natomiast zdrowy dorosły jeż nie powinien gryźć (poza jedzeniem). Jeżeli Twój jeż natrętnie gryzie a nie wychowujesz go w duchu polowań polecam zabrać go na kontrolę u weterynarza.

4. Stroszenie igieł, jeżeli igły jeża z położonych gładko się podnoszą oznacza to, że cos twojego jeża zaniepokoiło i przyjmuje wstępną pozycję obronną. Najczęściej po chwili oswojony jeż znów kładzie gładko igły. 

5. Zwijanie w kulkę u jeżą to odruch obronny (nie gryzienie) przerażony jeż zwija się w szczelną kulkę, jeżeli dodatkowo podejrzewa, że jest atakowany w tej kulce zaczyna bulgotać i podskakiwać. 

6. Leżenie z rozłożonymi łapkami - z dostępnym dla opiekuna brzuszkiem to oznaka największego zaufania i zadowolenia.

7. Świszczący oddech to oznaka choroby - czas pilnie udać się do weterynarza. 

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel