Cążki do obcinania pazurków dla jeża
CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURKÓW DLA JEŻA
Obcinanie pazurków to kłopotliwa sprawa. Pazurki jeży należy obserwować i gdy zauważymy jakieś anomalie typu wrastanie lub stwierdzimy, że to już prawie szpony, które utrudniają chodzenie to znaczy, że nadszedł czas na obcinanie.
My obcinamy pazurki zawsze po kąpieli i Wam również to polecamy. Wykorzystujemy cążki do skórek (takie dla ludzi), kupiliśmy specjalne obcinacze dla królików, jednak są w tym przypadku absolutnie bezużyteczne. Każdy jeż zaciekle się broni, dlatego sprawa jest trudna i nieprzyjemna. U młodych jeży, które przechodzą quilling jest to wręcz niezwykle trudne! Zdajcie się na swoją wyobraźnię... My np. obcinaliśmy kiedyś pazurki Carmen wkładając ją do wody - wtedy nie mogła się zwinąć w kulkę i można było złapać ją za nogę (na szczęście teraz już nie musimy stosować takich sztuczek). U jeża oswojonego my obcinamy pazurki we dwoje: Kasia trzyma jeża w pionie, lub do góry brzuszkiem, a ja lewą ręką łapię nóżkę (trzeba złapać dość mocno, bo jeżyk wierzga i próbuje się wyrwać, a w końcu nie chcemy obciąć paluszka zamiast paznokcia), a prawą obcinam pazurki. Zwykle wystarczy obciąć po 3 pazury u tylnych nóg, pozostałe ścierają się same.
Najbezpieczniej to robić pod światło, bo bardzo łatwo uszkodzić palce jeży, które są skonstruowane podobnie jak psie czy kocie (palec w pewnej części "owinięty" jest pazurem), a patrząc pod światło wyraźnie widać gdzie kończy się tkanka twórcza, a zaczyna się paznokieć.
Pocieszający jest fakt, iż z czasem jeże się w miarę przyzwyczajają, osoba obcinająca nabiera wprawy, a cały zabieg zaczyna przebiegać coraz szybciej i mniej brutalnie.
Opinie o Cążki do obcinania pazurków dla jeża
w naszym programie lojalnościowym.